Peking na vlastní oči

29. prosince 2011 v 19:10 | Tsuki |  My World
aneb "Číňané a jací jsou"

!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 20.8.2008!!!Tohle se sice netýká přímo Japonska, ale byla by škoda tady o tom nenapsat. Koneckonců Čína je a vždycky byla sousedem Japonska.

Chtěla bych zde totiž napsat něco o svých zkušenostech z hlavního města Číny - Pekingu, který jsem navštívila ještě před začátkem olympiády spolu se svým přítelem Mauem (a bylo to opravdu něco, ještě nikdy jsem nebyla tak daleko ^_^).

Vím, že obecné mínění o Číně není v současnosti zrovna dobré, ale chci tady napsat něco o Číňanech tak, jak jsem je viděla já, a to nehledě na současné problémy s Tibetem (takže se prosím všichni hned nebuřte pokud náhodou o Číňanech řeknu něco pěkného. Mají přece i své světlé stránky, ne? Nemusíme je všichni jen kritizovat, takže nechte tohle teď stranou).

Cizinec - něco jako "mimozemšťan"
Může se to zdát divné, ale cizinců v Číně moc není, a to ani v hlavním městě (i když je pravda, že před olympiádou jich začalo trochu přibývat). Sem tam jsem nějakého Evropana nebo Američana zahlédla, ale opravdu to bylo minimum. Proto se nemůžeme divit, že Číňani (a to hlavně ti, kteří sami do Pekingu přijedou jako turisté z menších čínských městeček nebo vesnic) jsou z cizinců totálně na větvi. Zpočátku mě to trochu vylekalo, protože takovíto Číňané, kteří zavítají do hlavního města, kde uvidí v životě prvního bělocha, se s ním hned chtějí vyfotit! Nejspíš, aby měli důkaz, že cizince vůbec spatřili a mohli onu fotku ukazovat svým přátelům ^_^. Poprvé nás takhle Číňani s foťákem "přepadli" na náměstí Tiananmen před branou do Zakázaného města. Nejprve jsem vážně nechápala, ale v následujících dnech jsem si už na Číňany přibíhající s dotazem, jestli se s nimi vyfotíme, zvykla. Zkrátka to skutečně budí dojem, že cizinci jsou něco jako "mimozemšťané", které Číňan jen tak nevidí ^_^.

Já s neznámou Číňankou před modrou pagodou - Tiantan (Strašně moc se se mnou chtěla vyfotit XD)

Čína je levná
No ano, letět do Číny sice není zrovna levné, ale v samotné Číně levno je, a to i v Pekingu. Teď mluvím hlavně o dopravě a jídle. V restauraci se člověk v pohodě nají za 20 yuanů (1 yuan není ani 2,50 kč) a v obyčejnějším bistru se člověk dokáže najíst i za takových 5-10 korun! (Nutno dodat, že jídlo je i tak vydatné a hlavně chutné). Za takových 5 kč jsem měla třeba tuhle super polívku s nudlema, zeleninou a vejcem (dokonce jsem ji ani nezvládla dojíst) -->


Co se týče dopravy, pro představu můžu zmínit, že 1 km jízdy taxíkem v Pekingu stojí 2 yuany a přibližně stejná cena platí i pro jednu jízdu pekingským metrem, a to na jakoukoli vzdálenost. Když to srovnáme s Prahou, kde jedna pitomá jízdenka (ještě navíc s omezenou dobou) stojí víc jak 20 kč, je to opravdu směšné.

Dále bych ještě chtěla připomenout, že Peking je navíc město, kde se dá smlouvat. Na tržištích je to samozřejmost, tam se dá koupit věc s původní nadsazenou cenou za úplný pakatel. Ale zajímavé je, že smlouvat se dá často i v normálních obchodech (zkrátka řeknete, že se vám to zdá moc drahé, nabídnete nižší cenu a nakonec se s prodavačem nějak dohodnete ^_^).

Stravovací návyky a chování v restauracích se dost liší
Když se vrátíme zpět k jídlu, tak mým dalším poznatkem je, že Číňané narozdíl od nás mlaskají u jídla, čímž vyjadřují, že jim to chutná. Není to vůbec neslušné jako na západě. Navíc je často zvykem, pokud jí více lidí, objednat více talířů s různými jídly, ze kterých si pak každý bere, co chce, a svoji vlastní má jen misku rýže.


Neslušné kupodivu není ani nadávat na jídlo, pokud nám náhodou nechutná (což jsem poznala u Číňanky Li, se kterou jsme během našeho pobytu v Pekingu strávili hodně času :) ). U nás by to dopadlo možná tak, že bychom se v restauraci pohádali se servírkou a ta by nám pak za to plivla do kafe, ale v Číně ne. V Číně mají číšnice a číšníci "sloužit" zákazníkovi a plnit jejich přání. Takže, když si Li stěžovala, že je jídlo hnus a je moc kyselé, servírka ho s úsměvem odnesla a přinesla upravené znovu a pak ještě jednou, když Li začala nadávat, že co to má znamenat a že je tam málo okurky XD. Takhle to v Pekingu skutečně funguje.

Číňané jsou slušní
Co se mi ale v Pekingu opravdu líbilo, bylo to, že Číňané jsou oproti Evropanům daleko slušnější, a to ve více ohledech. Celkově jsou více spořádaní a nejspíš je to i vlivem režimu, že nikde není vidět nic zničeného, rozbitého nebo posprejovaného (říkejte si co chcete, ale množství policajtů, kteří hlídají památky a jiná veřejná prostranství, vidím v tomhle ohledu jako výhodu). Žádné posprejované a špinavé metro, nic takového... všechno čisté a jak má být. Navíc, pokud jde zrovna o policii, tak co jsem viděla, byli vstřícní a nápomocní. Například jeden den, kdy hrozně moc pršelo a lidé se běželi schovat do metra, policie hlídající uvnitř rozdávala všem okolo zadarmo pláštěnky (ani tohle si nedokážu u nás v ČR představit).

Co se týče Číňanů obecně, nikde ani pozdě večer nebylo vidět žádné výtržníky nebo opilce, a pokud se náhodou někde objevila nějaká pochybnější existence jako bezdomovec, hleděl si svého a neotravoval lidi okolo. Řekla bych, že Číňané vypadali celkově na pohled slušněji a člověk se ani nebál, že by se mu něco stalo nebo že by ho někdo mohl okrást (no uznejte, u nás se se člověkem, o kterém máme nějaké pochybnosti nebo ze kterého máme dokonce strach, setkáme docela často, a to nejen po večerech venku).

Pandy
A nakonec, tohle se sice netýká přímo Číňanů, ale jako milovník pand to musím jednoznačně zmínit... V pekingské zoo mají totiž pandy (tím myslím Pandy veliké, ne jiný druh), které jsou jinak samozřejmě dost vzácné a mimo Čínu se s nimi v jiných zoo skoro nesetkáme. Pekingská zoo má pand dokonce víc jak 10 a člověk je tak může pozorovat, jak se válejí, spí nebo pojídají bambus. ^__^ ((kawaii...))


No, to by k Pekingu bylo tak všechno. Je toho samozřejmě více, ale co jsem chtěla napsat, to jsem napsala. Možná se mnou nesouhlasíte, ale jsem ráda, že jsem v některých ohledech Číňany pochválila. I oni jsou lidi a nezaslouží si jen kritiku, které je v současnosti dost a dost. A musím říct, že je někdy tak trochu nespravedlivá... (Že je v Pekingu moc smogu? No, popravdě to v televizi trochu přeháněli, většinu dnů tam bylo čistě modré nebe :) )
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kačka kačka | E-mail | 4. července 2012 v 9:01 | Reagovat

to ses tam musela mít chtela bych tam jet taky ale naši víš co.A máš moc hezkej blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama