S L-em v Londýně

30. prosince 2011 v 0:21 | Tsuki |  Nákupní průvodce
aneb "Nákupní průvodce Londýnem - 3.část"

!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 3.9.2009!!!


Tak jsem byla po dvou letech opět v Londýně, což znamená, že můžu zase rozšířit svého nákupního průvodce. Doufám, že to aspoň někdo ocení a pomůže mu to, protože hledat určité obchody po celém Londýně je docela fuška.

Už jsem zde ve dvou příspěvcích (z roku 2006 a 2007) popsala docela dost míst Londýna, kde se dá sehnat manga a jiné japonské věci, ale pravdou je, že Londýn se pořád mění a pořád je o čem psát - některá místa jsou nová, jiná zrušená (velká škoda je hlavně obchodního domu Oriental City, o kterém jsem psala v obou předešlých příspěvcích o nakupování v Londýně), další jsem pořádně prozkoumala až teď, takže o nich konečně můžu taky napsat.

Na rozdíl od minulých článků o Londýně se chci tentokrát zaměřit hlavně na kawaii věci, které se dají v Londýně sehnat, ale taky na japonské jídlo. Samozřejmě nezapomínám ani na mangu a přidávám pár fotek míst, o kterých jsem již psala, s podrobnějším popisem.

Tak jdeme na to...

EVERYTHING KAWAII
Divili byste se, co všechno kawaii se dá v Londýně sehnat. Za přední bych určila dvě místa: Artbox a Chinatown London Market.

Artbox je podle mého nejlepší místo pro nákup roztomilých věcí. Tedy, abych vše uvedla na pravou míru, Artbox je původem korejský obchod a prodává hodně svého zboží se svými vlastními postavičkami - především pandou nazvanou "Happy Panda" (což ocení hlavně milovníci pand, jako jsem já ^^), ale do svého sortimentu již zařadili hodně věcí japonských značek jako San-X, Sanrio, Crux, Q-lia, atd. To znamená, že zde naleznete spoustu věcí s japonskými postavičkami od Hello Kitty, přes postavičku Takoyaki chan (značka Kamio Japan), po TarePandu (značka San-X). Pokud jste s japonskými kawaii postavičkami seznámeni, víte o čem mluvím... Artbox naleznete nedaleko Covent Garden na 35 Earlham Street, v obchodním centru "Thomas Neal Centre".


Chinatown London Market se (jak je jasné) nachází ve čtvrti Chinatown. V jedné budově je natěsnáno množství obchůdků s asijským zbožím, tedy správně bych asi měla říct množství "zákoutí", protože jednotlivé obchody jsou od sebe tak špatně oddělené, že se to nedá nazvat ani stánky. Chinatown London Market má několik vchodů, pokud však chcete vejít přímo do míst, kde se prodává kawaii zboží, nevcházejte ze vnitřku čtvrtě Chinatown, ale z hlavní ulice, která Chinatown lemuje - Charing Cross Road. Přesná adresa je 55-57 Charing Cross Road a vchod vypadá takto:


Pak už vás čekají pohledy na všemožné japonské kawaii produkty.Obchůdky s kawaii věcma mají vlastní jména, ale jak jsem řekla, celý Chinatown London Market se skládá z regálů a poliček se zbožím a kde končí hranice jednoho obchodu a začíná hranice druhého je nejasné. Orientovat se však dá podle prodavačů, kteří u svého zboží většinou stojí. Pochytila jsem, že obchod hned u vchodu se jmenuje Qu'tse a jiný obchod s roztomilými japonskými věcmi hned vpravo za rohem se jmenuje Mr. Panda. No, pokud někdy Chinatown London Market navštívíte, musíte se zorientovat sami. :)
To tedy byly dva hlavní obchody s kawaii zbožím. Další, které zmíním, už nejsou tak úplně japonské, ale daly by se zařadit mezi obchody s kawaii produkty.

David & Goliath je obchod s oblečením a původem je tuším americký. To však nic nemění na tom, že prodávají oblečení s vtipnými a zajímavými potisky, kde dominují věci a jídlo s přikreslenými obličeji (a to je právě japonská parketa - Japonci často vytvářejí postavičky z různých věcí, kterým zkrátka jen přikreslí obličej, což se dá brát jako druh "kawaii"). V Londýně jsou dvě pobočky - jedna ve čtvrti Soho, 15 Carnaby Street, druhá přímo v Covent Garden, 4 The Market Place. Tohle jsou fotky ze Soho, Carnaby Street:


Dalším podobným obchodem jako David & Goliath je Lazy Oaf, který se dokonce nachází jen pár metrů od David & Goliath ve čtvrti Soho a to na Kingly Court. Stejně jako David & Goliath prodává oblečení se zajímavými potisky. Je ale o hodně menší a nemá tolik zboží. Možná však stojí aspoň za malé nakouknutí. :)

Poslední obchod, který chci v této kawaii kategorii zmínit, je Playlounge, nacházející se ve stejné lokaci jakoLazy Oaf a David & Goliath - ve čtvrti Soho, 19 Beak Street (ulice kolmá ke Carnaby Street).

Jedná se o obchod, kde prodávají sběratelské figurky, plyšáky, knihy... všechno však spíše podivného stylu. Některé věci jsou japonské, jiné ne, ale důkazem, že se zde dá koupit něco japonského a zároveň kawaii, jsou tyhle japonské gumy ve tvaru jídla, které se mi podařilo v obchodě vyfotit.


JAPONSKÉ JÍDLO
Nyní bych přešla k japonskému jídlu. Je jasné, že v Londýně je spusta japonských restaurací, ale o tom tady psát nechci. Jde mi spíše o japonské potraviny. V původním průvodci z roku 2006 jsem psala o obchůdku Arigatou; ten se stále nechází na své původní adrese ve čtvrti Soho. Ovšem jsou zde i další místa, kde sehnat japonské jídlo.

V Japan Centre jsem byla už na své minulé návštěvě Londýna, ale nezahrnula jsem ho do svého článku. Je také pravda, že se tento obchod hodně změnil. Nyní je to skoro výhradně japonská samoobsluha s jídlem a snad nějakou tou japonskou keramikou a náčiním do kuchyně (tehdy sortiment zahrnoval například i množství japonských časopisů, které jsem tentokrát hledala marně). Nabídka japonských potravin je však celkem široká, včetně sladkostí a čerstvě upečeného pečiva. Jako milovník všeho sladkého s příchutí matcha (japonský zelený práškový čaj) jsem si tam koupila Matcha Muffin (L si na něm pochutnal se mnou :D)


Adresa Japan Centre: 212 Piccadilly, je to jen pár kroků od výstupu z metra (stanice Piccadilly Circus).

Na ulici Piccadilly jsou ještě dvě místa, která stojí za návštěvu:
Minamoto Kitchoan - obchod s wagashi (japonské koláčky k čaji, vytvořené nejen k jídlu, ale i k pokochání se pohledem). Kupovat tam něco však není zrovna levná záležitost (já jsem se tam jen poohlédla a vyfotila si výlohu). Adresa: 44 Piccadilly.


A pak (pokud jste jako já milovník příchutě matcha) doporučuju kavárnu EAT., která se nachází na různých místech v centru Londýna a jedna je právě na Piccadilly, pár metrů od Minamoto Kitchoan. Jako jediná má totiž v trvalé nabídce dva matcha nápoje. Jeden je Matcha Chiller - ledový koktejl s příchutí matcha, který je (podle mého) dokonalost sama *_*, a také teplý nápoj - Matcha Latte. Ten jsem ovšem nezkoušela, protože na letní horko se přece jen hodil víc Matcha Chiller.

Za dalšími obchody s japonským jídlem stačí jen jít do čtvrti Chinatown. Zde najdete množství obchodů s různými asijskými potravinami; nemá ani cenu je všechny zmiňovat. Za obchod s nejširší nabídkou japonských sladkostí musím jednoznačně určit ten, o kterém jsem psala už roku 2007 v článku "Sakaki-san v Londýně". Tehdy jsem napsala, že má nejpůsobivější výlohu, přecpanou Pocky. Tohle pořád platí a abych to upřesnila, obchod se jmenuje Oriental Delight a nachází se na 14 Gerrard Street.


MANGA
Ohledně mangy už se toho moc nového objevit nedalo. Nejlepší z obchodů prodávajících mangu v angličtině jsou stále obchody jako GOSH! a Forbidden Planet, o kterých jsem již psala. Obzvlášť širokou nabídku má Forbidden Planet, včetně různých knih o japonské kresbě, cosplayích, atd.


Mimo centrum Londýna jsem však objevila další skvělý obchod s mangou They Walk Among Us. Nachází se v Richmondu na kraji Londýna (kde jsem pobývala u své tety), ale ještě se tam dá dojet metrem (je to poslední zastávka trasy District). V tomto obchodě prodávají komiksy, samozřejmě včetně mangy, a další věci podobné nabídce výše zmíněného Playlounge. Adresa: 26 Red Lion Street, Richmond.


Dále jsem chtěla přiložit fotku japonského antikvariátu Adanami Shobo, o kterém jsem se zmínila už v článku "Sakaki-san v Londýně". Je to jediný obchod, kde seženete mangu a jiné knihy čistě v japonštině. Nachází se na 70 Brewer Street, ale bohužel z dálky byste si ho možná ani nevšimli, protože má nad sebou z nějakého důvodu nadpis "De-luxe cleaning". Proto raději přidávám fotku.


CAMDEN TOWN
Camden Town, čtvrť nacházející se více na severu Londýna, je kapitolou sama o sobě. Pokud se chcete ohodit nějakým zajímavým oblečením, koupit si trhlé doplňky a objevit něco, co má blízko k japonské kultuře, zamiřte jedině do čtvrti Camden Town, která je ale ve skutečnosti domovem mnoha kultur.

Když vystoupíte z metra na stanici Camden Town (trasa Northern) a vylezete ven, dejte se ulicí doprava. Projdete tak ulicí plnou obchodů, především s rockerským a metalovým oblečením. Po pravé straně pak uvidíte menší Camden Market - tržiště s oblečením všeho druhu. Někde jsem tam objevila i trička s manga potisky. Pokud jdete ulicí ještě dál a přejdete řeku, nachází se před vámi Camden Lock (viz první fotka tohoto článku). Po levé straně se pak nachází větší Camden Market - obrovské tržiště (z velké části zastřešené), kde najdete oblečení od umírněnějšího stylu až po extrémy typu neonového robotického oblečení s odrazkami, které se prodává v šíleném obchodě CyberDog.


Nás japanofily ale zajímá něco jiného. Najdete zde totiž i Gothic Lolita módu.A taky jsem náhodou narazila na obchod, kde se prodávala trička s potisky Death Note (ta se L-ovi samozřejmě líbila ^^... donutil mě si jedno koupit :P)


Možná byste toho v Camden Town našli ještě víc, já neměla čas to všechno projít. Nakonec ale musím připomenout, že v Camden Town ve větším Camden Market se nachází druhá londýnská pobočka Artbox.


BRIGHTON - pár informací navíc
Z Londýna by to bylo vše. Na závěr jako bonus mám ještě pár tipů pro návštěvníky Brightonu - pobřežního města na jihu Anglie (necelá hodina cesty vlakem z Londýna). I zde se totiž nachází pár obchodů spojených s Japonskem. Pokud jdete od nádraží po hlavní ulici směrem dolů k moři, stačí zahnout doleva do ulice North Road (Pozor! Ne North Street, ta se nachází ještě kousek níže na jih) a už si nějakých obchodů určitě všimnete. Na severní straně ulice se nachází obchod Samurai, prodávající samurajské meče, zbroj a další věci spojené s bojovými uměními. Najdete zde ale i japonské talismany, přívěsky, ponožky tabi, atd.

Téměř naproti obchodu Samurai si pak můžete všimnout obchůdku Nasty Nip, který se dá bohužel skoro přehlédnout (tak se dívejte). Jedná se o malinkou místnůstku nacpanou japonskými kawaii samolepkami, přívěsky, atd. Všimla jsem si, že to tam vede jediný Asiat, který seděl v rohu a vypadal těžce v pohodě (a měl tam dva malé psy, kteří taktéž vypadali těžce v pohodě). Skoro bych se ho zeptala, jestli je Japonec, ale když jsem viděla, jak je zabraný do něčeho na svém laptopu, vzdala jsem to. Z nějakého důvodu to byl obchůdek velmi příjemný, tak jsem si o něm později zjistila pár informací na internetu. Vypadá to, že je to místo docela oblíbené, můžete se podívat na tento článek: http://www.brightonfusion.co.uk/live/2008/11/26/yotas-nasty-nip-mix-november-2008/ Zde jsem se dočetla, že majitel je skutečně Japonec, bývalý DJ, který utekl ze svého hektického života v Japonsku a nyní žije svůj klidný život se svým laptopem v tomto malinkém obchůdku v anglickém Brightonu. Docela zajímavé :)

Další obchody naleznete v ulicích, které vedou kolmo na sever z North Road - některé japonské, jiné zkrátka jen podivné, s různým zbožím i harampádím. V ulici Sydney Street se také nachází obchod Dave's Comics, nebo spíše obchod rozdělený na dva téměř vedle sebe. V jednom z nich se prodává i množství mangy. Jedinou nevýhodou je, že ceny v tomto komiksovém obchodě jsou přiražené o pár desítek pencí, ale to bylo snad jediné mé zklamání. Právě naopak, překvapilo mě, že i v Brightonu je toho tolik k sehnání.

To by tedy bylo vše ^_^. Věřím, že tento průvodce někomu z vás pomůže, pokud pojedete někdy do Londýna (nebo snad Brightonu). Sepsat tento článek dalo rozhodně zabrat :P
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hikari-chii Hikari-chii | 7. února 2012 v 20:40 | Reagovat

Skvělý článek, letos pojedu poprvé do Londýna a jakožto otaku velice oceňuji typy na obchody z tohoto článku, a určitě se je pokusím navštvívit :D takže Arigatoo za tenhle článek-:))
Ale mám menší dotaz, jak se vlastně nakupuje v Anglii?? V takových obchůdcích...to tam mají normálně nějaká košíky, nebo se musím zeptat obsluhy?? Děkuji za odpověď :))

2 Tsuki Tsuki | 8. února 2012 v 9:15 | Reagovat

Hikari-chii: Už jsem odepsala na e-mail :)

3 Lusi Lusi | Web | 9. února 2012 v 13:24 | Reagovat

Zase jednou díky za zpříjemnění pobytu v Londýně :) Byli jsme tam tentokrát jen na víkend, ale konečně jsme se dostali do Camdenu, yay! Takže už mám taky své deathnotí tričko. Kupovala jsem ho ve stánku u takové hyperaktivní asiatky, která mi o každém tričku tvrdila, jak je bezkonkurenčně cute (a měla pravdu ^^)
Jinak Oriental Delight a "De-luxe cleaning" antik jsme tradičně nemohli vynechat, když jsme courali po Soho.
Za sebe bych ještě na anime a japonské serepetičky doporučila dva malé krámky v Trocaderu (na Picadilly Circus) - Tokyo Toys (http://tokyotoys.com/index.php?main_page=official_tokyotoys_outlets) a ještě jeden hned naproti, u kterého si nepamatuju název, ale měli v něm skvělé totoří batohy a podložky pod myš ve tvaru hlav postav (třeba koťátka Chii) *_*

4 Tsuki Tsuki | 13. února 2012 v 6:28 | Reagovat

Lusi: Jsem vážně ráda, že někdo moje nákupní průvodce využívá ;) Gratuluju k novému death note tričku :DD A díky za informace o nějakých obchodech, kde jsem já naopak nebyla. Jestli někdy pojedu znovu do Londýna, tak se tam určitě podívám :)

5 cheap wedding gowns cheap wedding gowns | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 5:02 | Reagovat

Fantastic resource, thanks for sharing! Good luck.
http://www.pathdress.net

6 BenyA BenyA | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:04 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama