Únor 2012

Roztomilí čibíci

24. února 2012 v 21:39 | Tsuki |  Manga
Roztomili cibici

Chtěla jsem zde upozornit, že se na poličkách knihkupectví objevila tato knížka o kreslení čibíkovských manga postaviček. Je sice pravda, že nebýt toho, že se jedná o další z mých překladů, bych tady o tom nejspíš nepsala, ale právě proto, že jsem měla šanci tuto knihu přeložit pro Zoner Press, jsem také poznala, že se jedná o celkem pěkně napsanou knihu pro ty, kteří by se rádi začali věnovat kreslení tohoto stylu a tvorbě mangy či různých roztomilých designů. Popravdě jsem od roku 2009, kdy jsem na blog psala o svém prvním překladu (Padlý měsíc), přeložila pár dalších věcí, ale běžně nemám potřebu se o tom na blogu zmiňovat, pokud to není něco, co by si vážně zasloužilo pozornost.

Myslím, že se "Roztomilí čibíci" hodí pro všechny, kteří uvažují o tom, že by se podobnému kreslení chtěli více věnovat, ale nejsou si ještě jistí, jak přesně začít, na co si dávat pozor a jak se případně později prosadit jako kreslíř/designér (ano, i o tom se ke konci v knize píše). Při překladu jsem měla vážně pocit, že je kniha napěchovaná množstvím různých užitečných informací a návodů. Kniha se sice zaměřuje na kreslení čibíků, ale její záběr je širší. Autorka Joanna Zhou (její stránky: http://www.chocolatepixels.com/) se v knize věnuje jak tradičnímu kreslení s pomocí výtvarných potřeb, tak digitálnímu kreslení (Photoshop a podobně), srovnává různé prostředky a dává rady, jak kreslit různé typy čibíků, a na co si dávat pozor, aby byl čibík "kawaii" a aby oslovil. V konečné kapitole najdete i rady o tom, jak se svou prací dále nakládat, jak ji propagovat a podobně. Když to všechno shrnu a srovnám tento titul například s knihou "Manga Shoujo" autora Christophera Harta, jež dříve také vyšla u Zoner Pressu, myslím, že je to obrovský rozdíl, co se týče propracovanosti. Proto bych všem nadšencům do manga stylu a kreslení tuto knihu vřele doporučila. :)

Pár stránek z knihy si můžete prohlédnout přímo na stránkách Zoner Pressu: http://zonerpress.cz/kniha/volny-cas-kresleni/naucte-se-kreslit-roztomili-cibici