Dorama (Seriály)

Svět japonských doramat

30. prosince 2011 v 11:15 | Tsuki
!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 29.6.2011!!!

Vypadá to, že jsem se s tím volným časem trochu přepočítala :) (bude to také tím, že jsem se vrhla na další překlady pro Zoner Press). Konečně jsem se však dostala k tomu, o čem jsem na svůj blog chtěla napsat. Někteří z vás si možná pamatují, že jsem svůj blog začínala čistě jako manga blog (odtud taky název), kde jsem se původně chtěla věnovat především manze a okrajově taky anime a dalším věcem (Final Fantasy atd.) Časy se ale změnily. V průběhu více než šesti let jsem začala přidávat i příspěvky, které se sice pořád týkaly Japonska, ale ne tak omezeně - nákupní průvodce, informace o japonštině, atd atd. Takže nyní zkrátka jen pokračuju v rozšiřování svého blogu o další téma, které mě za poslední (zhruba) rok a půl zasáhlo - japonská doramata.

Od počátku jsem byla spíš příznivec mangy než anime. Do teď mám ráda některé anime filmy studia Ghibli, ale se seriály je to horší. Před pár lety si mě pár anime seriálů získalo (Ayashi no Ceres, Prétear...), ale od té doby se můj vztah k anime spíš zhoršoval. Za poslední léta mě zkrátka z japonských anime seriálů nic pořádně nechytlo, právě naopak - začalo mě to nudit. Obzvlášť anime s postavičkami, které jen piští a vypadají roztomile. Začla jsem si říkat, že když už anime, tak nějaké pořádné s promyšleným dějem a myšlenkou. Ale snad až na pár výjimek (Death Note, Gantz), jsem na takové anime nenarazila a teď už nemám ani chuť hledat. Téměř úplně jsem ztratila chuť sledovat anime. Před nějakou dobou jsem však objevila nový svět - svět, který mě nadchnul svou atmosférou, která se od kreslených seriálů hodně liší. Svět japonských doramat.

Když se v Japonsku řekne dorama (tj. japonská výslovnost "drama"), většinou se tím myslí televizní drama, neboli hrané seriály, které v Japonsku vznikají možná stejně hojně jako anime a Japonci se na ně velmi rádi po večerech dívají. Já se s jedním takovým doramatem setkala poprvé na počátku roku 2010 (Nobuta wo produce, viz níže) a hned mě nadchlo natolik, že jsem se začala dívat na další a další. Už mě to prostě nepustilo. Překvapilo mě, jak zajímavé, zábavné a koukatelné tyhle seriály jsou. Možná jsem jich zatím neviděla tolik, abych to mohla dobře posoudit, ale z mé vlastní zkušenosti můžu říct, že velká většina jsou seriály nadprůměrné, které dokážou zaujmout. Navíc mě téměř všechny zaujaly svou úžasnou atmosférou, která je většinou buď hodně veselá, takže dokáže zvednout náladu, nebo nějakým způsobem hodně zajímavá či napínavá. A co je důležitější, většina takových japonských seriálů obsahuje nějakou pěknou myšlenku, takže jako by to jen přidalo na významu celého seriálu. Samozřejmě slovy nejde můj pocit moc dobře popsat, ale jedno vím jistě - působí to mnohem reálněji než anime (a myslím, že to nebude jen tím, že tam jsou skuteční herci). S postavami se oproti anime spíše dokážu sžít a sledovat jejich osudy mi působí větší radost. Navíc, japonská doramata většinou nepřesahují délku patnácti dílů, většinou mají jen okolo deseti, takže se zdá, že to má větší spád, oproti anime seriálům, které mají často dílů mnohem více a v některých případech to působí tak nějak natahaně (přestože délka jednotlivých epizod je naopak u anime kratší).

Nechci nikoho přesvědčovat, že hrané japonské seriály jsou lepší než anime. :) Tohle je jen můj osobní dojem. Účelem tohoto článku je seznámit některé z vás (koho to zajímá) s tímto japonským fenoménem, který mezi Čechy určitě není tolik rozšířený jako manga a anime. Proto jsem se rozhodla napsat tady něco málo o každém ze seriálů, který jsem viděla, a udělat takový přibližný žebříček podle vlastního hodnocení. V rozhraní 1~5 hvězdiček jsem zatím žádnému japonskému seriálu nedala méně než tři. Většinou to pro mě skutečně byl nadprůměrný zážitek. Pokud nepočítám jednotlivé série (pár seriálů má více než jednu sérii), pak jsem viděla zatím celkem 15 seriálů a o každém tady napíšu pár slov, abyste získali přehled a mohli se případně rozhodnout pro nějaký, který vás zaujme. Mé podrobnější komentáře ke každému seriálu nejdete na www.csfd.cz , když si jednotlivý konkrétní seriál vyhledáte a nejdete komentář uživatele "Tsuki".

Seriály, kterým uděluji 5 hvězdiček

Hana Yori Dango (česky: Raději kluci než květiny)
Nejlepší seriál, jaký jsem z japonských doramat zatím viděla. Bude se ale spíš líbit holčičímu publiku. Původně se jedná o manga příběh, pak bylo vytvořeno i anime a tato hraná verze, která sklidila velký úspěch (má dvě série a závěrečný film). V Asii z toho vznikl takový fenomén, že dokonce i Číňané a Korejci natočili své vlastní hrané verze. A o co se jedná? Chudá holka chodí na školu plnou snobů, kterou ovládá parta kluků z vlivných rodin. Všichni proto musí skákat jak oni pískají. Co se ale stane, když se jim tahle holka postaví? Vztahy postav se začnou proplétat a samozřejmě nepřijdeme o velkou romanci plnou zvratů.Hanazakari no kimitachi he (česky: Pro vás v plném rozkvětu)
Jednoznačně nejzábavnější ze všech seriálů, které jsem zatím viděla. Hodně japonských doramat je sice vtipných a zábavných, ale u tohoto konkrétně jsem se nedokázala přestat smát. Problém je jen v tom, že člověk musí být zvyklý na japonský šílený vtip (který je tady dotažen skoro do extrému), aby se nestalo, že místo smíchu nad tím bude jen kroutit hlavou. V zásadě se jedná o romanci o holce, která se převleče za kluka a jde na klučičí školu, aby jednomu studentovi-sportovci pomohla znovu skákat skok vysoký, protože se cítí zodpovědná za to, že svou nadějnou kariéru odhodil. Hlavní dějová linie je však zaobalená do množství vtipných scén a seznámíme se s mnohými zajímavými a vtipnými postavami.My Boss, My Hero (česky: Můj boss, můj hrdina)
Další hodně zábavný seriál. Syn jakuzáckého bosse Sakaki Makio je sice skvělým následovníkem svého otce jako šéf podsvětí, ale jeho školní výchova je jaksi opomenuta. Když se zjistí, že nedokáže spočítat ani ty nejjednodušší počty, otec rozhodne, že se musí vrátit na střední školu a úspěšně ji absolvovat. Makio to nese samozřejmě nelibě a dostane se do množství zapeklitých situací, protože jeho identita nemůže být odhalena. Škola mu ale nakonec přinese více než jen znalosti.Liar Game (česky: Hra lhářů)
Můj zatím poslední seriálový zážitek. Skládá se ze dvou sérií a závěrečného filmu. Já mám zatím za sebou pouze první sérii, ale ta byla hodně povedená. Důvěřivá a naivní holka jménem Nao je zatažena do záhadné hry, kde jde o velké peníze. Kdo prohraje, bude po zbytek života čelit ohromným dluhům. Nao však vyhledá pomoc geniálního podvodníka Shinichiho Akiyamy a společně se vydají čelit nástrahám této kruté hry. Jedná se o hodně napínavý seriál, který mi svou atmosférou připomněl Death Note.Gokusen
Jedno z prvních doramat, které jsem viděla, a možná z toho důvodu mě tolik nadchlo. Chápu však, že nedokáže zaujmout každého (především druhá a třetí série a závěrečný film se už s takovým ohlasem nestkávají - já sama po první sérii snížila hodnocení o jednu hvězdu). Hlavní postavou je obrýlená idealistická žena Yamaguchi Kumiko, která pochází z jakuzácké rodiny, ale chce následovat svůj vlastní životní sen stát se skvělou učitelkou na střední škole, která bude dobrým příkladem pro své studenty. Nějakou nešťastnou náhodou však získá třídu delikventů (stejně tak i v dalších sériích), kterým je naprosto ukradená. Yamaguchi si s nimi ale poradí po svém.Nobuta wo Produce (česky: Produkovat Nobutu)
Mé první setkání s japonským dorama. Jeden z mnoha seriálů ze školního prostředí, kde jde především o vztahy. Velmi stydlivá a zakřïknutá holka najde oporu ve dvou kamarádech, kteří se jí rozhodnou pomoci, aby si ji ostatní oblíbili. Hraje zde roli symbol malého prasátka :)Koizora (česky: Nebesa lásky)
Pokud toužíte po nějakém seriálu o velké lásce, tenhle možná bude ten pravý. Čítá pouze šest epizod, takže může působit trochu uspěchaně, dokonce místy jako telenovela, jedná se však o příběh podle skutečné události. Žena jménem Mika zapsala svůj příběh knižně, následně byl pak v Japonsku podle něj natočen film (ten jsem zatím neviděla, ale chystám se) a tento šestidílný seriál. Mika žije klidným životem dokud nepotká kluka jménem Hiro, který vše změní. Láska s sebou však nese mnoho životních ran.Zettai Kareshi (česky: Absolutní milovník)
Další ze seriálů natočený podle mangy (působí však o něco dospěleji než původní manga a líbil se mi více). Riiko je pracovnicí cukrářské firmy a touží jen po dvou věcech - stát se úspěšnou cukrářkou a najít si konečně přítele. Její druhé přání se ji rychle splní, ovšem ne tak, jak si představovala. Záhadná tajná společnost totiž vyvíjí roboty, kteří se mají stát ideálními příteli žen, a Riiko si vyberou jako ženu, na které svého prvního robota budou testovat. Může však vzniknout láska mezi člověkem a robotem? A co když je nedaleko člověk z masa a kostí, který by se mohl stát skutečným přítelem Riiko?Zenigeba (česky: Blázen do peněz)
Jeden ze seriálů, které působí spíše pochmurně než vesele. Nese s sebou však skvělé poselství, je napínavý a zajímavý. Gamagóri Futaró se od dětství potýkal s chudobou, kvůli které dokonce umřela jeho matka, protože neměla peníze na léčbu své nemoci. Nyní je z něho dospělý muž s pošramoceným myšlením, který je přesvědčený, že aby byl člověk šťastný, záleží jen na penězích. Je ochoten kvůli penězům udělat cokoliv. Třeba i zabít.Seriály, kterým uděluji 4 hvězdičky

Hachimitsu to Kurōbā (česky: Med a čtyřlístek)
Hodně příjemný seriál z prostředí umělecké vysoké školy, zaměřující se na vztahy několika přátel. Příběh byl původně zpracován v manze a taky v anime, ale musím říct, že anime verze se mi nelíbila a nudila mě, takže jsem se na to ani nedodívala. Zato tuhle hranou verzi jsem si užila a působila skutečně pěkně.Doragon-zakura (česky: Dračí sakura)
Další z mnoha seriálů ze školního prostředí. Jistý právník se rozhodně otevřít na škole, která je známá hloupostí svých studentů, speciální třídu pro výuku k přijímačkám na Tokijskou univerzitu (nejprestižnější vysoká škola v Japonsku), jenže kolik studentů mu skutečně uvěří, že budou-li se intenzivně učit, mají šanci se na Tokijskou univerzitu dostat?Kimi wa petto (česky: Ty jsi mazlíček)
Také seriál vzniklý podle mangy (mangu jsem ovšem nečetla). Emancipovaná žena a kariéristka Sumire najde jednoho večera u svého bytu ležet v krabici poraněného mladíka. Vezme ho k sobě domů a postará se o něj, jenže když mladík přijde k sobě, už se ho nezbaví. Nakonec se s ním dohodne, že ho u sebe nechá jako svého "mazlíčka". Jak se ale bude jejich vztah vyvíjet?Kekkon Dekinai Otoko (česky: Muž, který se nedokázal oženit)
V seriálech, které jsem doteď viděla, figurovaly hlavně mladší postavy. Tento je však ze světa o něco starší generace, ale to mu neubírá na zábavnosti. Hlavní postavou je čtyřicetiletý architekt Kuwano, který žije svým vlastním osamoceným životem a nesnáší, když mu ho někdo narušuje. Vysloveně se vyžívá ve svých každodenních zažitých rutinách. Do života mu však vstoupí několik "rušivých" postav, včetně jeho potenciální lásky.Seriály, kterým uděluji 3 hvězdičky

First Kiss (česky: První polibek)
Na tento seriál jsem se těšila hlavně kvůli herečce Inoue Mao (hrála v Hana Yori Dango), ale nakonec jsem byla trochu zklamaná, protože seriál působí od počátku tak nějak nezáživně a zlepší se to až ke konci. Svéhlavá dívka jménem Mio žije v Americe a má závažnou nemoc, kvůli které musí podstoupit operaci, jejíž úspěšnost je jen padesátiprocentní. S vědomím toho, že může brzy zemřít, se Mio rozhodne vrátit se do Japonska, strávit prázdniny u svého staršího bratra a udělat si ty nejhezčí vzpomínky svého života.Shibatora
Seriál o policejním detektivovi, který vypadá dost mladě na to, aby dostal případ v utajní, přestrojený za středoškoláka. Skutečná zápletka přijde až někdy za polovinou celého seriálu a poté to začne být trochu zajímavější. Prvních několik dílů však působí uspěchaně a nepřirozeně (místy až hloupě), což bohužel způsobilo, že jsem ztratila chuť dívat se dál - tohle byl skutečně jediný seriál, kdy se mi stalo, že jsem přemýšlela, jestli s tím seknout a už se na zbytek nedodívat. Nakonec jsem se přece jen dodívala a poslední díly pomohly hodnocení seriálu dotáhnout alespoň na tři hvězdy. Otázkou však je, jestli stojí za to přetrpět ty počáteční díly.Tímto končím svůj seznam. :) Snad se najde někdo, koho mé stručné shrnutí japonských hraných seriálů potěší, inspiruje nebo nějakým způsobem zaujme. Možná zde najdete něco, na co byste se chtěli podívat a pokud jste ve světě japonských doramat nováčci, jako jsem před nějakou dobou byla já, třeba vás to nakonec taky chytí. A nebo se naopak rozhodnete, že zůstanete u anime či jiného druhu seriálů a filmů. Vkus lidí je koneckonců různý. ;)

Pro japonská doramata jsem vytvořila samostanou kategorii. V budoucnu možná přidám další informace o jiných seriálech, které uvidím.
 
 

Reklama