Japonština

Hiragana Asobi

29. prosince 2011 v 19:26 | Tsuki
!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 26.9.2008!!!


"Hiragana Asobi"...neboli něco jako "Hiragana hrou" - To je malá učebnice hiragany pro japonské děti, kterou vlastním. A protože myslím, že by někteří určitě uvítali cokoliv, co jim pomůže v učení hiragany, rozhodla jsem se ji pro vás naskenovat. ^^

Pro začátek se koukněte na tuhle tabulku s celou hiraganou (klikni pro zvětšení). Protože je to skutečně japonská knížka, nejsou v ní žádné popisy v latince, takže pro ty, co hiraganu vůbec neumí, bych to měla asi trochu vysvětlit.


Vidíte zde tabulku se všemi řadami hiragany a to ve sloupcích zprava doleva. Jsou to:

A,I,U,E,O
KA,KI,KU,KE,KO
SA,ŠI,SU,SE,SO
TA,ČI,CU,TE,TO
NA,NI,NU,NE,NO
HA,HI,FU,HE,HO
MA,MI,MU,ME,MO
JA,JU,JO
RA,RI,RU,RE,RO
WA,WO
a poslední N

Jsou zde však ještě tři zelené tabulky vlevo. Ta horní ukazuje použití nigori (dvou čárek u znaku hiragany) a marunigori (kroužek). Tím, že k řadě KA přidáme dvě čárky vpravo nahoru, vznikne řada GA (GA,GI,GU,GE,GO), z řady SA vznikne řada ZA (ZA,DŽI,ZU,ZE,ZO) a z řady TA vznikne DA (DA,DŽI,ZU,DE,DO). Z řady HA pak pomocí nigori vznikne řada BA a pomocí marunigori naopak řada PA.

Další dvě zelené tabulky ukazují složeniny s pomocí slabik JA,JU,JO psané menším písmem. Když se třeba podíváte do druhé zelené tabulky vpravo nahoře, je tam znak KI a za ním JA. Kdyby se oba psali stejně velké, četlo by se to KIJA, ale tím, že je JA psáno menší, je to složenina, která se čte KJA (pomocí JA,JU,JO tedy ve složením s KI vznikne KJA,KJU,KJO). Dále ve druhém sloupci zprava vidíme ŠI a JA. Stejně velké by se to četlo ŠIJA, ale ve složenině je to ŠA (vznikne ŠA,ŠU,ŠO). V dalších sloupcích tedy vidíme ČA,ČU,ČO, pak NJA,NJU,NJO, HJA,HJU,HJO a tak dále. V poslední zelené tabulce jde o to samé, jen ještě s nigori a marunigori (např. GJA,GJU,GJO).

To by bylo tak vše ohledně vysvětlování. Nyní už naskenované stránky z učebnice. Hiragana v téhle učebnici není seřazená podle svých řad A,KA,SA,TA,NA,HA,MA,JA,RA,WA,N jak jste viděli v tabulce, ale podle takzvané obtížnosti psaní určitého znaku hiragany. A obtížnost v téhle dětské učebnici je určená obrázkem králíčka -->


Třeba ten vlevo, co si píská, má u sebe napsané "jasašii" - tedy jednoduché. Znaky hiragany v této učebnici jsou tedy seřazeny od nejjednoduších na psaní až po ty nejtěžší.

Klikni pro zvětšení:


No, snad jsem to tady nedávala zbytečně a někomu se to bude hodit. ^^

Hiragana

29. prosince 2011 v 18:25 | Tsuki
Pár hodně starých materiálů k učení hiragany, ze kterých jsem se kdysi učila hiraganu já :)

Bohužel mám z nějakého důvodu jen řady A, KA, SA, TA, NA, HA, ale snad se někomu moje skeny budou i tak hodit.

A, I, U, E, O

KA, KI, KU, KE, KO

SA, ŠI (SHI), SU, SE, SO

TA, ČI (CHI), CU (TSU), TE, TO

NA, NI, NU, NE, NO

HA, HI, FU, HE, HO
 
 

Reklama