Slavní Japonci

Ken'ichi Matsuyama

30. prosince 2011 v 0:48 | Tsuki
!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 31.3.2010!!!

!!! Následující biografii Ken'ichiho Matsuyamy naleznete i na filmové databázi ČSFD, kam jsem s ní minulý rok přispěla (http://www.csfd.cz/herec/55762-matsuyama-kenichi/). Pro úplnost jsem se jí však rozhodla zařadit i do své kategorie "Slavní Japonci" zde na mém blogu. Protože se tedy jedná o mé dílo, prosím nekopírujte. Pokud budete přece jen z nějakého důvodu chtít umístit tuto biografii na své stránky, dejte mi prosím vědět a jako zdroj napište csfd.cz nebo můj blog. Díky! ^^

Ken'ichi Matsuyama (松山ケンイチ nebo také původním zápisem 松山研一 Matsuyama Ken'ichi) se narodil 5. března 1985 v japonském městě Mutsu (prefektura Aomori). V roce 2001 vyhrál soutěž "New Style Audition" (byl vybrán z více než šestnácti tisíc uchazečů) a na reklamní kampani společnosti Parco pak debutoval jako model. Krátce poté byla nastartována jeho herecká kariéra. V roce 2003 si zahrál ve snímku AKARUI MIRAI, což pro něj byl jeho filmový debut.

Významnější role následovaly v roce 2005. Matsuyama si cení především toho, že byl vybrán do role mladého Katsumiho Kamia ve filmu YAMATO - LOĎ SMRTI. V menších rolích se pak také objevil ve filmech RINDA RINDA RINDA! a NANA. Zlomovým se však pro Matsuyamu stal rok 2006, kdy byl vybrán pro roli podivínského ale geniálního detektiva "L" a zahrál si ho rovnou ve třech filmech, vycházejících z populární komiksové předlohy. Jedná se o filmy DEATH NOTE (Zápisník smrti), DEATH NOTE: THE LAST NAME (Zápisník smrti: Poslední jméno) a pak volně navazující spin-off L: CHANGE THE WORLD. Touto rolí si Ken'ichi Matsuyama vysloužil mnoho ocenění, včetně 30. Japonské ceny akademie a ceny 28. Jokohamského filmového festivalu, a díky ní se zařadil mezi herce známé i v zahraničí.

Na Matsuyamu se pak další role začaly jen hrnout. V roce 2007 si mimo jiné zahrál jednu z hlavních rolí v seriálu Japonské televize SEKUSHÎ BOISU ANDO ROBO, který měl v Japonsku poměrně velký ohlas. V roce 2008 následovala krom jeho výše zmíněné role v L: CHANGE THE WORLD také hlavní role ve filmu DETOROITO METARU SHITI, jenž byl taktéž natočen podle komiksové předlohy. Stejně tak v následujícím roce byl vybrán do hlavních rolí mnoha dalších filmových projektů; za zmínku stojí především KAMUI GAIDEN. V roce 2010 je očekáván jeho výkon ve filmu NORSKÉ DŘEVO (Norwegian Wood), který byl natočen podle knižní předlohy světoznámého japonského autora Harukiho Murakamiho.

Ken'ichi Matsuyama se stal známým jako "herec chameleón". Důvodem je jeho snaha se co nejvíce připodobnit každé, jakkoliv odlišně roli a nemít jednu stejnou image. Pro své sžívání se s rolí byl už také nazván japonským Johnnym Deppem. Dále je také znám jako člověk, který ctí svou národní kulturu. I když je v Japonsku běžné psát zleva doprava po západním způsobu, Matsuyama píše tradičně vertikálním způsobem. Často také nosí japonské dřeváky geta a má velmi rád svou národní kuchyni. Jeho oblíbeným jídlem je unagi (úhoř), jediné, co nesnese, jsou pálivá jídla (proto zásadně nejí wasabi). Mezi Matsuyamovy zvláštní dovednosti patří skok o tyči a basketbal na vozíku (wheelchair basketball).

Tatsuya Fujiwara

30. prosince 2011 v 0:40 | Tsuki
!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 31.3.2010!!!

!!! Následující biografii Tatsuyi Fujiwary naleznete i na filmové databázi ČSFD, kam jsem s ní minulý rok přispěla (http://www.csfd.cz/herec/5214-fujiwara-tatsuya/). Pro úplnost jsem se jí však rozhodla zařadit i do své kategorie "Slavní Japonci" zde na mém blogu. Protože se tedy jedná o mé dílo, prosím nekopírujte. Pokud budete přece jen z nějakého důvodu chtít umístit tuto biografii na své stránky, dejte mi prosím vědět a jako zdroj napište csfd.cz nebo můj blog. Díky! ^^

Tatsuya Fujiwara (藤原竜也 Fujiwara Tatsuya) se narodil 15. května 1982 v japonském městě Chichibu (prefektura Saitama). Svou kariéru začal jako divadelní herec. V roce 1997 (ve svých 15 letech) debutoval jako představitel hlavní role v divadelní inscenaci Shintoku-Maru (režie: Yukio Ninagawa), která byla uvedena v londýnském centru hereckého umění - Barbican Centre. Ihned si získal velký obdiv diváků a to se odrazilo ve vzestupu jeho kariéry. Kromě divadelních her se začal objevovat i ve filmu, seriálech a reklamách.

První velkou filmovou roli získal ve filmu BATTLE ROYALE, kde si zahrál po boku slavného japonského režiséra a herce Takeshiho Kitana. Příznivou dobou pak byl pro Fujiwaru rok 2003, kdy následovalo pokračování BATTLE ROYALE II: REQUIEM a zároveň ten samý rok získal cenu za hlavní roli v shakespearovské divadelní hře Hamlet. Z jeho dalších úspěchů je třeba zmínit hlavní roli ve filmu SABU (režie: Takashi Miike), jeho herecký výkon v moderních divadelních hrách stylu Nó, které byly předvedeny roku 2005 v New Yorku (a které výtečně ohodnotily i noviny New York Times) a také jednu z hlavních rolí v úspěšném japonském seriálu SHINSENGUMI. V současné době je ovšem tvář Tatsuyi Fujiwary známá především ze dvou na sebe navazujících filmů DEATH NOTE a DEATH NOTE: THE LAST NAME, natočených podle populární komiksové předlohy (režie: Shusuke Kaneko), kde si zahrál ambiciózního sedmnáctiletého studenta Lighta Yagamiho.

Tatsuya Fujiwara je fanouškem baseballového týmu Saitama Seibu Lions a sám má ze sportu nejraději fotbal. Mezi jeho další zájmy patří hraní šipek, čtení knih (oblíbený autor: Baku Yumemakura) a jeho nejoblíbenější titul z manga komiksů je One Piece. Mezi jeho slabší stránky patří plavání (nedokáže uplavat více než 25 metrů) a navíc trpí akrofóbií - má velký strach z výšek.


~~~ Přikládám naskenovaný článek z japonského časopisu Junon, rok 2003, číslo 6 (klikněte pro zvětšení):

Gackt

29. prosince 2011 v 20:38 | Tsuki
!!!Tento článek byl v PŮVODNÍM znění přemístěn z mého starého blogu. Jedná se o článek napsaný 18.7.2009!!!


Začínám svou novou kategorii Slavní Japonci a jako první na řadě je Gackt - vynikající japonský zpěvák a hudebník.

Profil:

Celé jméno: Camui Gackt - 神威 楽斗 (japonský přepis - Kamui Gakuto), jedná se o pseudonym.

Datum narození: 4. července 1973, ale Gackt dříve tvrdil, že se narodil roku 1540 (to by znamenalo, že mu je nyní 469 let!)

Místo narození: Okinawa

Činnost: Především zpěvák a hudebník, ale také skladatel (tvoří si sám své písničky), herec a model.

Nástroje: Gackt umí hrát na více nástrojů - piano, kytara, bubny, housle, flétna...

Povaha: Jednou větou - Gackt nesnáší prohru a chce být vždy ve všem nejlepší.

Gacktův otec je hudebník a tak Gackt začal s hudebním vzděláním už v raném věku. O rockovou hudbu se však začal zajímat až v dospělosti a roku 1995 se stal členem skupiny Malice Mizer - zpíval, psal texty a hrál na piano. Po čtyřech letech však skupinu opustil a dal se na sólovou dráhu.
Sólovou dráhu započal svým mini albem Mizerable a po několika dalších vydaných albech bylo jasné, že Gackt je jeden z nejúspěšnějších asijských zpěváků. Stal se známým i v reklamě, jeho písně se mnohokrát dostaly do japonského anime a video her, získal celkem 17x cenu Grammy a v neposlední řadě se jeho tvář objevila i ve filmu. Nynější rok 2009 se pro Gackta stal rokem ve znamení oslav 10. výročí jeho sólové dráhy. ^_^

Diskografie:
1999 - Mizerable
2000 - Mars
2001 - Rebirth
2002 - Moon
2003 - Crescent
2005 - Love Letter
2005 - Diabolos
Gackt má na svědomí také množství singlů.

Filmografie:
2002 - Soyokaze
2003 - Hero's Hero
2003 - Moon Child
2007 - Fuurin Kazan
2009 - Kamen Rider Decade The Movie
2009 - Bunraku

Tohle by bylo jen zkratkovitě o Gacktovi. Více informací najdete na spoustě internetových stránek (české stránky např. www.gackt.wz.cz ). Pro můj příspěvek bylo z části čerpáno z wikipedie. Dále ještě pro zájemce přikládám své vlastní skeny dvou článků o Gacktovi z japonských časopisů. :) Klikněte pro zvětšení.

PATI PATI 9/2005

PATI PATI 7/2007
 
 

Reklama